Valintakoetietoja

Teknillisen korkeakoulun (Espoossa), Oulun yliopiston ja Tampereen teknillisen yliopiston arkkitehtuurin koulutusohjelmiin sekä Teknillisen korkeakoulun maisema-arkkitehtuurin koulutusohjelmiin on yhteisvalinta.

Opiskelijat valitaan arkkitehtuurin ja maisema-arkkitehtuurin hakukohteisiin alku- ja valintakoepisteiden tai pelkästään valintakoemenestyksen perusteella. Paperivalinta ei ole käytössä arkkitehtuurin hakukohteissa. Alku- ja valintakoepisteiden perusteella valitaan 80% arkkitehtuurin hakukohteiden uusista opiskelijoista. Alkupisteet määräytyvät ylioppilastodistuksesta saatavista pisteistä sekä ensisijaisuuspisteestä. Valintakoemenestyksen perusteella valitaan 20% arkkitehtuurin hakukohteiden uusista opiskelijoista. Valintapisteiden lisäksi hakijalle lasketaan ensisijaisuuspiste.

Haku arkkitehtiosastolle on kolmivaiheinen. Arkkitehtiosastolle vaaditut ennakkotehtävät palautetaan hakuajan päättymiseen mennessä. Hakemuksen ja ennakkotehtävien perusteella osa hakijoista kutsutaan matematiikan kokeeseen, joka on toukokuussa. Matematiikan kokeessa vaaditaan lukion pitkää matematiikkaa vastaavat tiedot ja kokeessa tulee ylittää kynnysehto (0,4 x kokeen keskiarvo) selviytyäkseen valinnassa jatkoon. Maksimipistemäärä matematiikan kokeesta on kolme pistettä. Tämän jälkeen matematiikan kokeen hyväksyttävästi suorittaneet osallistuvat kesäkuussa nelipäiväisiin piirustus- ja suunnittelukokeisiin. Lisäksi maisema-arkkitehtuurin hakukohteeseen pyrkivät osallistuvat luonnontieteen kokeeseen. Valintakoetehtävien arvostelussa kiinnitetään huomiota esimerkiksi tilantuntuun, perspektiiviin ja värien käyttöön. Myös ilmaisun kehittyneisyydellä, esitystekniikalla ja tehtävän ratkaisun luovuudella on tärkeä merkitys.

Hakuajat 2011

  • Hakuaika arkkitehtihakukohteisiin alkaa 7.3.2011 ja päättyy 12.4.2011 klo 16.15.
  • Arkkitehtien ja maisema-arkkitehtien ennakkotehtävät palautettava 12.4.2011 klo 16.15.
  • Tieto jatkoon pääsystä ennakkotehtävät hyväksytysti suorittaneille 20.4.2011 
  • Arkkitehtimatematiikan koe 23.5.2011 
  • Tieto jatkoon pääsystä arkkitehtimatematiikan kokeen hyväksytysti suorittaneille 30.5.2011 klo 9.00 
  • Piirustus- ja suunnittelukokeet 6.-9.6.2011
  • Luonnontieteen koe 9.6.2011
  • Valinnan tulosten julkistaminen 8.7.2011 klo 9.00
  • Opiskelupaikan vastaanottaminen 2.8.2011
  • Opinnot alkavat 29.8.2011

Lisätietoja Arkkitehti-kursseista löydät tästä.

Lisätietoa arkkitehtihausta löydät osoitteesta www.dia.fi