Kandi aamukurssi, Oulu
Aika: 30.3.-15.5.2011
Oppitunnit: 125 ot
Tutorointi: noin 8 ot
Hinta: 1190 € (varausmaksun osuus 440 € kahdessa erässä maksettaessa)
Muut hinnat: Kandi Oulu + kandivalmennus Oulu 1580 €. Pakettihintamme on voimassa myös muiden kaupunkien kevään kandivalmennusten kanssa.
Kurssivakuutus: 300 €
Kandi-valmennuskurssiltamme onnistumisen avaimet valintakokeeseen
Heti kirjoitusten jälkeen maaliskuun lopussa tehokkaana päiväopetuksena käynnistyvä Kandi-valmennuskurssimme mahdollistaa täyspainoisen keskittymisen sekä ylioppilaskirjoituksiin että valintakokeeseen valmistautumiseen. Kurssiviikkojen aikana saat asiantuntijoidemme johdolla runsaasti sekä teoriaopetusta että ohjattua lasku- ja vastaustekniikkaharjoitusta. Kertaamalla ja harjoittelemalla lisäksi kurssikertojen välissä olet valintakokeessa pitkän askeleen edellä kilpakumppaneitasi!
Kandi-valmennuskurssimme valmentaa lääketieteen, hammaslääketieteen ja eläinlääketieteen valintakokeeseen. Kurssi soveltuu kaikille em. valintakokeeseen osallistuville, sillä kurssillamme pyritään huomioimaan kaiken tasoiset oppijat. Saadaksesi parhaimman hyödyn kurssista, olisi sinun hyvä hallita lukion biologian, fysiikan ja kemian laajan oppimäärän sisältö jo ennen kurssin alkua.
Valmennuskurssilla opetetaan valintakoekirja Galenos. Kurssi etenee vuoropäivin fysiikan, biologian ja kemian opetuksella ja siellä tehdään runsaasti niin näiden kolmen oppiaineen perustehtäviä kuin erilaisia valintakoetyyppisiä integroituja tehtäviä, jotka perustuvat valintakoekirjaan ja erilaisiin aineistoihin. Kurssin fysiikan opetus etenee valintakokirjassa esiintyvien fysikaalisten ilmiöiden mukaisesti. Biologian ja kemian opetuksessa edetään suhteellisen samaa tahtia kirjan logiikkaa noudattaen ja kokonaisuutta yhteen nivoen.
Kandi-valmennuskursseihimme kuuluvan kattavan ja tehokkaan itseopiskelumateriaalin sekä Kippari-oppimisympäristön saat käyttöösi jo pian kurssipaikan varattuasi. Niiden avulla tehostat valmistautumistasi huomattavasti jo ennen lähiopetuksen käynnistymistä.
Valmennuskurssiin kuuluu myös valintakoetta simuloiva kenraalikoe ja kurssin päättävät kunkin aineen kertauspäivät. Opettajien lisäksi kurssillamme on tutor, joka kannustaa ja tsemppaa sinua kokeeseen valmistautumisessasi. Tutor järjestää kurssin aikana mm. pienryhmäharjoituksia, joissa lasketaan erilaisia tehtäviä ja hiotaan valintakoevastausrutiinia.
