Valmennuskurssit kielet - Kielet kulttuurien pohjana

Kielten opiskelu on monipuolista ja kieliä opiskelleilla riittää opetuksen lisäksi muitakin mielenkiintoisia työtehtäviä. Vieraiden kielten opiskelun tavoitteena on saavuttaa sekä hyvä kielitaito että teoreettiset tiedot kielestä ja kielialueen kulttuurista. Kielten opiskelun tavoitteena ei siis ole pelkästään sujuva kommunikointi vieraalla kielellä, vaan kieltä tarkastellaan laajemmin. Tätä laajempaa tarkastelua kutsutaan filologiaksi.

Menestys valintakokeessa vaatii kielen syvällistä osaamista

Kieliä voi opiskella Helsingin, Joensuun, Jyväskylän, Oulun, Tampereen, Turun ja Vaasan yliopistojen humanistisissa tiedekunnissa sekä Åbo Akademissa. Lisäksi joissakin yliopistoissa voi opiskella vieraita kieliä kääntäjän koulutusohjelmassa. Valintakoevaatimukset vaihtelevat yliopistoittain lukuun ottamatta Tampereen ja Itä-Suomen yliopistoja, joilla yhteinen valintakoe.

Englantilaisen filologian sekä englannin kielen, kirjallisuuden ja kääntämisen opiskelijavalinnoissa painotetaan englannin kielen hyvää hallintaa sekä kykyä omaksua ja käsitellä englannin opintoihin liittyvää aineistoa. Ylioppilastutkinto antaa hyvän perustan, mutta valintakokeeseen ei pidä lähteä luottaen pelkästään hyvään kielitaitoon. Valintakoekysymykset edellyttävätkin huomattavasti syvempää kielen ymmärtämistä ja hallintaa kuin ylioppilastutkinnon kielten tehtävät.

Haastava valintakoekirjallisuus

Perinteisesti valintakoevaatimuksiin on kuulunut 1-3 kielitiedettä käsittelevää valintakoekirjaa ja mahdollisesti myös romaani. Kielitieteen kirjat ovat vaativia ja sisältävät paljon uutta sanastoa ja terminologiaa, joita testataan usein monivalintatyyppisissä kysymyksissä tai aukkotehtävissä. Romaaneista kirjoitettavat esseekysymykset ovat yleensä vaativia ja niissä testataan hakijan syvällistä ja analysoivaa kirjallista ilmaisukykyä vieraalla kielellä.

Yliopistojen valintakokeisiin vastataan pääsääntöisesti englanniksi ja englantilaisen filologian oppiaineeseen hyväksytyillä opiskelijoilla onkin yleensä varsin hyvä sekä suullinen että kirjallinen kielitaito. Koska varsinaisiin englantilaisen filologian opintoihin kuuluu paljon kirjallisuus- ja kulttuuriopintoja, valintakokeissa testataan myös tulevien opiskelijoiden valmiutta analysoida ja ymmärtää kaunokirjallista tekstiä ja sen suhdetta kuvattavan ympäristön nykytilaan tai vaikkapa historiaan.

Eximian valmennuskurssit tarjoavat monipuolista valmennusta

Eximian englantilaisen filologian ja englannin kielen, kirjallisuuden ja kääntämisen valmennuskurssit ovat vahvasti valintakoelähtöisiä ja kursseilla käydään perusteellisesti läpi kaikki valintakokeissa vaadittavat osa-alueet. Heti kurssin aluksi hiotaan kielitaitoklinikalla kielioppi valintakokeessa vaadittavalle tasolle ja perehdytään valintakoekirjojen uuteen sanastoon ja terminologiaan. Asiantuntevan opettajan ohjauksessa käydään valintakoekirjallisuuden olennaisimmat asiat läpi ja tehdään runsaasti valintakoetyyppisiä tehtäviä. Kurssin päättää valintakoetta simuloiva kenraalikoe ja kurssin ydinasiat kokoava kertaus, jossa saat palautetta kenraalikokeesta sekä viime hetken vinkit valintakokeeseen.

Eximian kielten valmennuskurssit tarjoavat huipputasoista opetusta ja sisäänpääsyprosentit kursseiltamme ovat yleisiä sisäänpääsyprosentteja huomattavasti korkeammat. Lisäksi kurssilla omaksutuista taidoista on ollut kurssilaisillemme etua myös valintakokeen jälkeen ensimmäistä opintovuotta aloitellessa!

Valmennuskurssit 2012 Ajankohta
Englannin kieli ja kääntäminen ilta Helsinki

4.4.-21.5.2012

Englannin kieli, kirjallisuus ja kääntäminen ilta Tampere

11.4.-28.5.2012

Itseopiskelumateriaalit
Haluatko tietää lisää? Lue myös seuraavat artikkelit:

 
engl_filologia
Huipputuloksiin kurssiemme avulla
Englantilaisen filologian kursseiltamme on viime vuosina hankkinut opiskelupaikan yli 50 % kurssilaisista. Liity sinäkin onnistujien joukkoon avullamme!